משפחה

פרישה

חיסכון לפנסיה

פנסיה מוצלחת מתחילה בחיסכון פנסיוני מוקדם!

דווקא אם אתם צעירים, זה צריך לעניין אתכם!

כמה אתם מרוויחים היום? רגע, רגע, אתם לא חייבים לספר לנו, רק תשאלו את עצמכם.

ועכשיו – תשאלו את עצמכם את השאלה הבאה: כמה כסף תקבלו כשתגיעו לגיל פרישה? (אם אתה גבר מדובר על גיל 67 ואם את אישה מדובר על גיל 62, עד שישונה החוק). 

 

אם אתם לא ממש יודעים לענות על השאלה הזו, אתם בחברה טובה. סקרים רבים מראים שרובנו לא ממש יודעים כמה כסף נקבל בגיל פרישה, אנחנו לא יודעים להעריך כמה שווים החסכונות הפנסיוניים שלנו, וזה במידה ויש לנו... וגרוע מכך, אנחנו בכלל לא מתעניינים בכך. עבור רבים מאיתנו פנסיה היא נושא משעמם, מורכב שאנחנו לא ממש מבינים בו, ומזכיר לנו זקנה, מחלות ומוות, ולכן אנחנו פשוט מתעלמים. זו כמובן טעות ענקית.

 

רבים טועים וחושבים שההחלטה הפיננסית המשמעותית ביותר ברמה האישית-משפחתית היא ההחלטה על משכנתא. זה אולי היה נכון בעבר, אבל לאחר כל הרפורמות שנעשו בשנים האחרונות, ההחלטה הזו היא בעצם ההחלטה על החיסכון הפנסיוני. רק בשביל להבין את סדר הגודל של ההחלטה: בשביל לקבל בערך 5,500 ₪ בחודש בשנות הפרישה צריך לחסוך כמיליון שקל.

כמה תחסכו עד גיל הפרישה? בידקו במחשבון פנסיה עיצמו את העיניים ודמיינו את עצמכם בגיל פרישה – אתם בערך בני 65 וכבר לא עובדים. ממה תחיו? יש לכם מקורות הכנסה? תוחלת החיים בישראל היא כ-84 לנשים ו-80 לגברים. אבל מה שמדהים הוא שהמספרים עולים בשנה וחצי כל ארבע שנים, כלומר בשלוש־ארבע שנים בכל עשור. המשמעות היא שנצטרך לחסוך הרבה יותר כסף כי התקופה שבה נהיה בפנסיה כל הזמן מתארכת. לעומת זאת התקופה שבה אנחנו עובדים וחוסכים לא מתארכת. החיסכון הפנסיוני למעשה מבטיח לנו תחליף הכנסה לשנות הפרישה שלנו. ההכנסה שלנו בשנות הפרישה מורכבת משלושה מקורות: קצבת זקנה מהביטוח הלאומי, הכנסה מחיסכון פנסיוני ואולי הכנסה מחיסכון פרטי נוסף. קצבת זקנה מביטוח לאומי היא בערך 2,000 ₪ לחודש, לשאר הכסף נצטרך לדאוג בעצמנו. רבים טועים וחושבים שההוצאות שלנו בגיל פרישה ירדו – הרי הילדים עזבו את הקן, המשכנתא נגמרה, וכן הלאה, אבל מחקרים מראים שההוצאות הללו מתחלפות בהוצאות אחרות – הילדים אולי עזבו את הקן אבל לא את הכיס. הורים רבים עדיין מסייעים פיננסית וגם קונים מתנות לנכדים, הוצאות הבריאות גדלות, וגם הוצאות הפנאי והבילוי. בסופו של דבר צריך לקחת בחשבון את אותה רמת הוצאות בערך. המדינה מעודדת אותנו לחסוך ולמעשה משתתפת בחיסכון הפנסיוני שלנו ע"י הטבות מס. על כל שקל שאנחנו מוסיפים לחיסכון הפנסיוני, המדינה מוסיפה כחצי שקל. בשנים האחרונות נעשו רפורמות שונות בעולם הפנסיוני שמשפיעות על כל אחד מאיתנו, למשל: מעבר מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת במגזר הציבורי, משיכת קופת גמל בגיל 60 ולא לאחר 15 שנה, מעבר ממשיכה הונית לפנסיה קצבתית, תקנת פנסיית חובה, ניוד בין המכשירים הפנסיוניים, ועוד שינויים רבים אחרים. אבל בשורה התחתונה ההשפעה העיקרית היא שההחלטה על ניהול החיסכון הפנסיוני עברה לידיים שלנו. למרכיב הזמן יש השפעה קריטית על גודל החיסכון שנצבור בגלל אפקט הריבית דריבית. ככול שנקדים לחסוך, החלק של התשואה שתתווסף לחיסכון הוא גדול יותר ונהנה מחיסכון גדול יותר.אל תחכו למחר, בדקו היום מה מצב החיסכון הפנסיוני שלכם, ואם צריך היעזרו ביועץ פנסיוני מקצועי שיעזור לכם לעשות סדר ולקבל החלטות נבונות פיננסית.

קראו עוד על ייעוץ פנסיוני באתר דיסקונט וקבעו כבר עכשיו פגישה עם יועץ פנסיוני!