לוגו

טיפים לעצמאים

האם גם אתם יכולים להקטין את תשלומי החובה של העסק?

עצמאים רבים יכולים, ללא השקעת זמן רב או מאמץ גדול, להקטין את התשלומים לביטוח לאומי או לחסוך בתשלומי המע"מ


מאת : רו"ח יואל טולדנו, שותף BDO זיו האפט


עצמאים רבים בעלי עסקים קטנים ובינוניים לא בודקים את אופן החישוב של הסכומים הנגבים מהם מביטוח לאומי. אחרים, אשר מקימים עסקים קטנים ויוצאים לדרך עצמאית, לא בוחנים לעומק את ההחלטות המתקבלות בזמן פתיחת עסק עצמאי. החלטות אלו, יכולות בחלק מהמקרים לחסוך אלפי שקלים.
למעשה, אמנם מס ערך מוסף (מע"מ) וביטוח לאומי הם תשלומי חובה עבור כל עצמאי, אבל בסיוע של רואה חשבון, גם עסקים קטנים ובינוניים, יכולים להקטין את התשלומים לביטוח לאומי או להקל בכל הקשור לתשלומי המע"מ, ללא השקעת זמן רב או מאמץ גדול.

יוצאים לדרך עצמאית?
כך למשל, עצמאים בתחילת הדרך שפותחים עסקים קטנים ולא בטוחים באשר להיקף ההכנסה הצפויה שלהם, או חוששים מהעלויות הרבות שנלוות לכך, יכולים לבדוק האם הם עומדים בהגדרה של "עצמאי שאינו עונה להגדרה" ובכך להימנע מתשלום ביטוח לאומי עד להכנסה המוגדרת בחוק (או לחלופין עקרת בית ללא תקרה). על מנת להיכנס לקטגוריה של עצמאי שאינו עומד להגדרה, יש לעמוד בתנאים שקבועים בחוק בהתייחס למספר שעות עבודה וגובה ההכנסה החודשית(3 חלופות שונות). חשוב להדגיש כי עצמאי בקטגוריה של "עצמאי שאינו עונה להגדרה" ולא משלם ביטוח לאומי לא מבוטח ומשכך לא זכאי לקצבאות הקבועות בחוק.
לפני פתיחת עסק עצמאי כדאי לשים לב גם לתשלומי המע"מ שכן גם עצמאי נותן שירותים בתחילת דרכו יכול להירשם כעוסק פטור גם אם לפי תחזית ההכנסות שלו הוא מעריך כי יעבור את התקרה הקבועה בחוק. בכל מקרה, כשההכנסה תעבור את התקרה, יהפוך העסק לעוסק מורשה, אולם על ההכנסה שהתקבלה עד להפיכה לעוסק מורשה לא יחויב העסק במע"מ. נציין כי לא כל עצמאי יכול להירשם כעוסק פטור (הדבר כפוף לרשימה סגורה של מקצועות) וכי במידה ויש לעסק הוצאות רבות, ייתכן שעדיף להירשם כעוסק מורשה וזאת על מנת להזדכות על המע"מ של ההוצאות. מסיבות אלו, מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון מומחה בתחום בטרם פתיחת עסק עצמאי.
בהערת ביניים נציין כי עבור שכירים שמתכננים לצאת לדרך עצמאית, כדאי לקחת בחשבון שמדובר בהזדמנות אחרונה לקבל דמי אבטלה ולנצל את פרק הזמן הזה לצורך התארגנות של העסק לפני ההקמה.

ניתן להקטין תשלום ביטוח לאומי על הכנסה מחו"ל
מבוטח שיש לו הכנסה מחו"ל, מחויב באופן אוטומטי בתשלום ביטוח לאומי כאילו ההכנסה התקבלה מעבודה בישראל (תשלום של 16.23% עוגןמההכנסה יכול להגיע ל 17.83% מההכנסה) וזאת מכיוון שהחישוב מתבצע בהתאם לשומה המתקבלת מהדיווח למס הכנסה.
יחד עם זאת, חוק ביטוח לאומי קובע כי כל ההכנסה מחו"ל מחויבת בדמי ביטוח לאומי כהכנסה פאסיבית בשיעור של עד 12% בלבד אחרי פטור של 25% מהשכר הממוצע במשק.
על מנת שביטוח לאומי יחשב כך את ההכנסה, יש לפנות באמצעות רואה חשבון לצורך חישוב מחדש, פעולה שחוסכת כסף רב.

בני זוג? לבחור איך לחלק הכנסה פאסיבית
אם יש הכנסות פאסיביות לתא המשפחתי, הרי שבעוד שהחישוב במס הכנסה נעשה לפי בן הזוג שהכנסתו מיגיעה אישית גבוהה יותר, בביטוח לאומי ניתן לחלק את ההכנסה בין שני בני הזוג וליהנות פעמיים מפטור מביטוח לאומי על הכנסה פאסיבית (לדוגמה, הכנסות משכר דירה) עד 25% מהשכר הממוצע. למעשה, בביטוח לאומי יש את הפריבילגיה לבחור על מי לרשום את ההכנסה הפאסיבית, וכיצד לחלק אותה.

אפשר לשלם גם אחת לחודש ולהקדים החזרים ממע"מ
אופציה נוספת שיכולה להקל על התזרים של עצמאים ועסקים קטנים היא על ידי שינוי תקופת הדיווח החודשי. עצמאים שיש להם החזרים גבוהים ומע"מ קבע להם דיווח דו חודשי, יכולים לפנות למע"מ באמצעות רואה החשבון שלהם ולבקש לדווח אחת לחודש. כך, מקבלים נוחות בתזרים בשל הקדמת ההחזר ממע"מ בהתאם למועד הדיווח.

בשורה התחתונה: ביצוע בדיקה רבעונית
כאמור, ישנן דרכים שונות אשר יכולות להקל בכל מה שקשור לתשלומי החובה החלים על עסקים קטנים ובינוניים בישראל ועל פתיחת עסק עצמאי. אולם בעוד הנטייה של עצמאים היא להתייחס אליהם כאל תשלומי חובה שלא ניתן לערער עליהם, הרי שבעזרת צעדים פשוטים ותשומת לב לחוקי מע"מ וביטוח לאומי, ניתן להקל על המצב הכלכלי של העסק.
בכל מקרה, כדאי לבצע בדיקה רבעונית של ההכנסות והיקף התשלומים של העסק, ובהתאם לבחון בעזרת רואה החשבון את האופציות הרלוונטיות לפעילות ולהיקפה.