משפחה

סטודנטים

חיסכון בהוצאות

סוגרים את החודש – כך תחסכו בהוצאות השוטפות

סטודנטים, לרוב, נדרשים להתנהל עם תקציב מצומצם והכנסות נמוכות (מעבודות מזדמנות או במשרות חלקיות בזמן הלימודים). רוב התקציב מופנה בדרך כלל דווקא להוצאות הקבועות, הבלתי נמנעות, שמלוות אותנו לאורך כל החודש - בכל חודש.

חיסכון באותן הוצאות קבועות יאפשר לכם להפנות חלק גדול יותר מהתקציב למטרות אחרות ואף יכול להצטבר לסכומים משמעותיים בתוכניות חיסכון לטווח קצר או ארוך.

במאמר זה תוכלו למצוא מספר טיפים והמלצות שיעזרו לכם לחסוך בהוצאות השוטפות ולהשאיר את הכסף לדברים החשובים באמת.

 

מעונות, דירת שותפים או "חופשי זה לגמרי לבד"?

סטודנטים רבים נאלצים לעבור לגור בקרבת המוסד האקדמי בו הם לומדים, במעונות או באמצעות שכירת דירה – לבד או עם שותפים.

למגורים במעונות המוסד האקדמי יתרונות רבים.
השיקול הכלכלי הוא המנצח בדרך כלל, שכן המגורים במעונות זולים משמעותית מאשר אפשרות שכירת הדירה. יתרונות נוספים שניתן למצוא במגורים במעונות הם הקרבה למתחמי הלימודים שחוסכים זמן רב ועלויות תחבורה, וכן שירותים שונים הניתנים ע"י המוסד האקדמי ללא תשלום או במחירים מוזלים.

 

אם בכל זאת תעדיפו לשכור דירה, או שאופציית המגורים במעונות אינה אפשרית עבורכם, מומלץ לעשות זאת עם שותפים (בדרך כלל - סטודנטים כמוכם).

אפשר להבין את אלו המבקשים לגור לבד ואת היתרונות הברורים בכך, אך יש לזכור שמגורים עם שותפים לדירה חוסכים באופן ניכר בעלויות השוטפות ובעלויות שכר הדירה, ומשתלמים הרבה יותר.


חשוב לזכור כי רוב העיריות מעניקות הנחה לסטודנטים (לפעמים משמעותית) בתשלום הארנונה ומומלץ לבדוק את הנושא עם הכניסה לדירה.

 

קניות לדירה ומה אוכלים בלימודים?

  • אם עליכם לערוך קניות לדירה, מומלץ להכין רשימת מצרכים מראש, לפני ההגעה לסופר, כדי שתוכלו לקנות את מה שאתם צריכים באמת ולהימנע מהוצאות מיותרות.
  • גם בגזרת המוצרים שאתם "רגילים" לקנות, אפשר למצוא חיסכון משמעותי - בדיקה קצרה תגלה הפרשים משמעותיים בין מוצרים דומים של חברות שונות.
    בדקו האם כדאי להחליף את המוצר בחלופה זולה יותר – לפעמים לא תוכלו להרגיש בהבדל.
  • כדי להימנע מהוצאות מיותרות בקפיטריה ובמסעדות בזמן הלימודים, מומלץ להכין את ארוחת הצהריים ולהביא אותה עמכם ללימודים. בכסף שתחסכו תוכלו לממן מספר ארוחות מכובדות במסעדות בזמנים שבהם תוכלו ליהנות מהן יותר.

חשבונות ותשלומים קבועים

גם לתשלומים הקבועים כדאי להתייחס. אותם תשלומים שיורדים בחיוב כרטיס האשראי בכל חודש, כמו תשלום חשבון הסלולר, האינטרנט והטלוויזיה הביתיים, בדרך כלל מבלי שנשים לב לפרטים ולכדאיות העסקה.

מומלץ לבדוק אחת לזמן מה האם החבילה עליה אתם משלמים היא אכן הכדאית והמשתלמת ביותר, והאם החברה מציעה לכם את העסקה הטובה ביותר.

מדובר בתחומים דינמיים עם הרבה תחרות, מבצעים והטבות ולכן ערנות בנושא זה יכולה לחסוך עשרות שקלים.

 

בגדים, מסעדות ובילויים

  • במידת האפשר, מומלץ לחכות עם קניית הביגוד לתקופות בהן המחירים יורדים בצורה משמעותית במכירות סוף עונה / סוף שנה. לרוב, רשתות האופנה ימכרו את אותם הבגדים בהנחות המגיעות לעשרות אחוזים מערך המוצר.
  • מסעדות רבות, במיוחד בתחום המזון המהיר, מציעות הנחות לסטודנטים. לפני שאתם מזמינים, בדקו האם מגיעה לכם הנחה והאם הארוחה משתלמת.
  • ניתן לחסוך בצורה משמעותית בקניית כרטיסים להופעות ואירועי תרבות באתרים ושירותים המציעים כרטיסים של "הרגע האחרון". אם אתם בעלי אופי ספונטני - זוהי דרך נהדרת ליהנות מהופעות ומופעים שונים במחירים משתלמים.