הלוואות ומשכנתאות

מדריך משכנתא

מדריך משכנתא

יוצאים לדרך: מה זאת משכנתא?

משכנתא היא הלוואה הניתנת ללווה תמורת שעבוד רכוש נדל"ן, בדרך כלל דירה. המשכנתא עובדת על אותו עיקרון כמו סיבוב על האופניים החדשים של השכן, כשהיינו ילדים, בתמורה להשארת הכדור אצלו. אותו עיקרון, תוך התאמות קלות.
הדירה היא הערבון להלוואה, כלומר הדירה היא הביטחון שההלוואה תוחזר לבנק. מכיוון שלא ניתן להפקיד דירה, בבנק רושמים את ההפקדה בספרי המקרקעין (לרוב הטאבו), מה שאומר שלא ניתן למכור את הדירה ללא אישור הבנק.
במילים אחרות, משכנתא היא הלוואה שהעירבון כנגדה הוא דירה או נכס נדל"ן אחר (חנות, עסק או קרקע).

 

 

הבנקים מבחינים בין שני סוגי משכנתאות עיקריים:

הלוואה לדיור 

הלוואה לדיור היא הלוואה הניתנת ללווה, כאשר הביטחון לכך שהלוואה תוחזר לבנק היא שעבוד נכס נדל"ן, בדרך כלל דירה. למשל, גיא ועינב מבקשים לרכוש דירה במחיר 1,350,000 ש"ח, וברשותם 450,000 ש"ח. הבנק יעניק להם 900,000 ש"ח בתמורה למשכון דירתם.

משכנתא לכל מטרה
הלוואה לבעלי דירה המעוניינים בסכום משמעותי. הלוואה כזו יכול לקבל מי שברשותו דירה שאינה ממושכנת (או שנותרה משכנתא קטנה יחסית), ולהשתמש בכסף לכל מטרה, אם לרכישת דירה נוספת ואם ללימודים בחו"ל, לאירוע משפחתי, להשקעה או לכל צורך אחר. למשל, לגיא ולעינב אין הסכום הראשוני המספיק לקניית דירה. הוריו של גיא מציעים למשכן את דירתם (שאין עליה משכנתא), ולהעניק לזוג הצעיר את הסכום הדרוש לו.

רוצים מידע נוסף? לחצו כאן למילון המונחים בתחום המשכנתאות

לפרטים נוספים מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.

 

מדריך משכנתאות: סוגי ההלוואות

משכנתא בנויה כהלוואה לטווח ארוך, וצפויה ללוות אתכם לאורך התקופות השונות בחייכם. על פי מסלול המשכנתא שתבחרו בעת לקיחת המשכנתא ייקבעו משתנים כמו תקופת הפירעון, גובה הריבית וההצמדה לתנאי השוק. ניתן לבחור בשילוב של מספר מסלולי משכנתא, ולתכנן באמצעותם את ההחזרים. בשלב זה מומלץ להיעזר ביועץ משכנתא שמכיר את היתרונות והחסרונות של כל מסלול, ויוכל לסייע לכם לבחור את השילוב המתאים ביותר עבורכם. 

 

משכנתא צמודת מדד
משכנתא 'צמודה' היא הלוואה שבה גובה ההחזר מושפע ממדד המחירים לצרכן. במסלולים אלה החזרי המשכנתא יעלו וירדו בהתאם לכוח הקניה במשק. יש משכנתאות צמודות מדד בריבית קבועה, בריבית משתנה או בחלוקה לתקופות. בבחירה במסלול המחולק לתקופות, למעשה קובעים מראש מועד קבוע ("תחנה") שבו ניתן לפרוע את ההלוואה ללא עמלה (פרעון מוקדם ללא עמלה) או להמשיך בהתאם למנגנון שנקבע מראש. 

 

משכנתא לא צמודת מדד
משכנתא 'לא צמודה' היא הלוואה שבה גובה ההחזר מושפע מריבית הפריים במשק. ריבית הפריים עולה או יורדת מדי חודש בהתאם להחלטה שמקבל בנק ישראל, בהתאם למגוון פרמטרים. ישנם משכנתאות לא צמודות בריבית קבועה, בריבית משתנה או שילובים שלהן.  

כנסו והכירו את מסלולי המשכנתאות הלא צמודים שלנו 

 

משכנתאות מיוחדות
בנוסף לבחירה בין משכנתאות 'צמודות' ו'לא צמודות', ניתן למצוא בשוק מגוון רחב של מסלולי הלוואה. למשל, משכנתאות צמודות למט"ח שבהן שינויי הריבית יתבססו על השער היציג ומסלולים נוספים.

כנסו והכירו את מסלולי המשכנתאות המיוחדים שלנו 

 

משכנתאות: כמה ביטויים שכדאי להכיר

 • "גרייס" ("גרייס חלקי")
  פירעון ההלוואה זו מבוצע על ידי תשלום חודשי של ריבית בלבד (לרבות הפרשי הצמדה בגין הריבית במשך תקופת ההלוואה), ודחיית תשלומי הקרן וההצמדה לתום התקופה כפי שהוגדרה בהסכם ההלוואה (בהתאם למסלול ההלוואה).
   
 • "בולט" ("גרייס מלא/בלון/בולט")
  בהלוואה זו נדחים כל התשלומים על חשבון ההלוואה (קרן, ריבית והצמדה) עד לתום התקופה כפי שהוגדרה בהסכם ההלוואה (בהתאם למסלול ההלוואה).
   
 • "הלוואת גישור"
  הלוואה המיועדת לגשר בין מצב נוכחי לבין מצב עתידי - לדוגמא מימון ביניים בין רכישת דירה חדשה ועד למכירת הדירה הקיימת או למשל עד לקבלת כספים ממקורות אחרים במועד אחר.
  לנוחותכם, ניתן לנצל את הלוואת הגישור בנפרד, או בשילוב בתמהיל הלוואה המשלב מסלולים אחדים.
   
 • "הלוואה בריבית קבועה לא צמודה"
  הלוואה בריבית קבועה וידועה מראש, שאינה צמודה למדד המחירים לצרכן או לריבית הפריים.
  במסלול זה ההחזר החודשי הינו קבוע, יציב ואחיד לאורך תקופת ההלוואה, כפי שנקבע מראש בהסכם ההלוואה.
   
 • "הלוואה בריבית קבועה צמודה למדד"
  הלוואה בריבית קבועה וידועה מראש הנקבעת בהסכם ההלוואה. הריבית צמודה למדד המחירים לצרכן.

 

למידע נוסף:

לחצו כאן והכירו מונחי יסוד בתחום המשכנתאות 

 

לחצו כאן לתעריפון העמלות למשכנתאות

 

לפרטים נוספים - פנו ליועצי המשכנתאות בסניפים

או בטלפון 2009* או  1-700-702-222.

 

שעות פעילות מוקד משכנתאות:

 • א' - ה' : 08:00 - 21:00
 • ו' : 08:00 - 14:00

לפרטים נוספים על משכנתא בדיסקונט

* כוכבית מסמנת שדות חובה למילוי

test
test2
לקוח של הבנק? *

למידע בנושא משכנתא, ניתן לפנות טלפונית לטלבנק משכנתאות ב-2009*